داشتن یک جینگل و موسیقی اختصاصی برای یک برند منحصربفرد که بر اساس قصه ای اسطوره ای طراحی شده و دارای المان هایی چون شعر پارسی است، می تواند علاقه ای دوچندان در دل طرفداران آن برند ایجاد کند. همکاری با آقای کریستف رضاعی آهنگساز برجسته ایرانی برای ساخت جینگل و موسیقی اختصاص، تضمینی شد بر خاص تر شدن برند «زی». از آقای رضاعی درخواست کردیم که بر اساس ساختار رویایی و جادویی قصه برند، تدوین موسیقی را انجام دهند.
ایشان در مورد ساخت جینگل برند زی میگوید: «رسیدن به شناخت دقیق و کامل شخصیت برندی که هنوز وجود ندارد و در جامعه «زندگی» نکرده است، بسیار دشوار هست. «برای ساخت جینگل صوتی برند زی تنها داده هایی که داشتم این بودند: داستان و فلسفه برند (بهرام و پری)، هدفهای بازاریابی، فرهنگ شرکت زر سیما و یک اسم با فقط یک بخش :«زی».
بسیار زود به نتیجه رسیدم که امضا صوتی زی باید از سه نت تشکیل شود. ملودی با دو تا نت، جهت و معنی را به یک سمت محدود میکند (بالا، پایین، یا بی طرف). انتخاب سه نت، حرکت، بُعد، تعادل و مرکزیت به ملودی میدهد و عدد سه هم اشاره به مفهوم مختلفی دارد که در راستای ایرانی بودن و مدرن بودن زی میتواند باشد. عدد سه نماد کمال هست و نمادین سه گانگی مثل «گذشته، حال و آینده»، «دنیای حیوانی، نباتی و کانی»، «تولد، زندگی و مرگ» و از همه نزدیکتر به تاریخ پارسی «پندار، کردار و گفتار نیک». ملودی از نت های دو، رِ و لا تشکیل شده که یک دانگ (تِتراکُرد، فاصله بین چهار تا نت) تشکیل میدهند. این فاصله کم باعث میشود که ملودی به طور راحت قابل حفظ و اجرای شنونده باشد، که این بسیار مهم هست برای جا افتادن یک جینگل در جامعه.
هارمونی ای که همراه این ملودی انتخاب شده بسیار سیال و مبهم میباشد که حس هوایی، سبُکی و اهتزاز به ملودی میدهد، همانطوری که مو و شامپو باید باشد. استفاده از کری که هم از خواننده زن، مرد و بچه تشکیل شده تداعی کننده همدلی بهرام و پری در قصه برند«زی» است و نزدیکی به کل مصرف کننده های محصولات زی»
جینگل «زی» را بشنوید:

 

 

 

موسیقی مراسم رونمایی برند «زی» را بشنوید: